Ve filmu Vyfič (v hlavní úloze s Elliot Page a v režii Drew Barrymore) je scéna, kdy holky v soutěži krásy na pódiu říkají, s kým by šly z celého světa nejraději na večeři. Kandidáti jsou různí, nejvíce dojetí si však vyslouží odpověď kandidátky, která naprosto tiše a skromně řekne, že s dědou. Publikum zasněně přitakává, všichni ji úplně chápou. Souhlasíte, že dědové mají v našich životech většinou zvláštní postavení?
Dědové bývají váženou personou každé rodiny, s typickými zvyky, nezapomenutelnými bonmoty a jakýmsi zvláštním kouzlem pro veškerý dorost. I když nevoní meruňkovými knedlíky, ani nefoukají rozbitá kolena jako babičky, mají v našich životech privilegované místo. Možná máte dědu už jen ve vzpomínkách, možná ještě žije a na tu večeři s ním opravdu jít můžete. Půjdete?
Co se nosí dědovi?
„Po“ dědovi se nosila pyžama. Ale co koupit dědovi k svátku, k Vánocům nebo jako dárek, až přijedete na návštěvu? Nebo jako poděkování, že vám o prázdninách hlídá děti? Co se nosí dědovi? Jaký dárek pro dědu je vůbec vhodný? Dědové a babičky už mají většinou všechno, co potřebují. Jen si často nedopřejí to „lepší“.
Když už jsme u těch filmů, možná si vybavíte, jak si Rudolf Hrušínský - coby děda vnučky, která přijela na prázdniny - ve filmu Strašidla z Vikýře odloží do skříňky lahev s alkoholem, co mu holčička přivezla od rodičů dárkem. Když se podíváte pozorně, zjistíte, že už je v té skřínce asi pátá v řadě. Stejné značky. Žádná z nich není otevřená. Rok za rokem běží a každé další prázdniny naznačují, že dědovy děti vůbec netuší, co má starý pán rád.
Chcete spolehlivý tip, jak zjistit, čím byste prarodiče skutečně potěšili? Není nic lehčího, než se podívat do špajzu a vyzkoumat, co si sami kupují a jestli se tam někde v rohu případně nehromadí nějaká kategorie nevhodných dárků. Pomůže také chvilku sledovat jejich kávové zvyklosti. Co preferují? Arabicu? Robustu? Upřednostňují zrnkovou kávu nebo mletou? Jakým způsobem si kávu připravují? Mají v oblibě české značky nebo světové? Kávě rozumí nebo ji berou jen jako jeden z mnoha nápojů?
Osobní dárek? Projevit zájem
Všichni víme, že starší lidé bývají často konzervativní, proto doporučujeme při prvním nákupu úplně neexperimentovat. Jak ale potěšit i překvapit zároveň? V prvním kole se držte preferencí svých prarodičů, respektujte jejich výběr, jen zvyšte kvalitu produktu. Dává vám to smysl? Nám ano. Projevíte tím úctu k tomu, co mají rádi, a uctíte je tím, co je dobré. Darujete tak velmi osobní dárek.
Vaše společné chvilky dostanou nový rozměr – vůni a chuť kvalitní kávy. Získáte vděčné téma k rozhovoru i jistotu, že darujete to, co skutečně potěší. Nikoli to, co se kupí ve špajzu. Obecně také platí, že se mladí učí od starých, ale káva a kávová kultura je často něco, co se vaši prarodiče můžou naučit od vás.