Tak schválně, jaké jsou vaše zkušenosti, když přijdete do kavárny a požádáte o ledovou kávu? Holka za barem se chápavě pousměje, spiklenecky na vás mrkne (zatím nevíte proč) a za deset minut máte na stole cosi, co připomíná narozeninovou dávku zmrzlinového poháru se šlehačkou, polevou a možná i minilentilkami. Ta milá osoba na vás mrkala, jakože chápe, že si chcete pořádně osladit život! Jenže vy se místo osvěžující ledové kávy díváte na šlehačkový blázinec, který dokonale zabil chuť a vůni vašeho oblíbeného espressa. A navíc je pondělí a vy jste zrovna začali dietu!
Nebo druhý příběh. Konečně se v lahůdkách, jediných ve vsi, dostanete na řadu k pultu, který se prohýbá pod věnečky, kokosovými kmeny a gumovými hady všech barev. Celou dobu jste se snažili luštit nabídku napsanou fixou na tabuli, marně jste hledali, ale nenašli, a tak se osmělíte: „Můžu poprosit o jedno frappé.“
V lepším případě se dozvíte odměřené „neděláme“ okořeněné výrazem „nezdržujte“. V horším případě se stejným tónem hlasu i výrazem v tváři uslyšíte „neděláme, ale uděláme“, což by vás mělo varovat. Jenže po zádech vám teče pot a za trochu ledu byste prodali ledvinu, tak zaplatíte a doufáte. Naštěstí nevidíte do zákulisí, protože to nechcete: zaměstnanec lahůdek má v ledničce spolu s chlebíčky a nakládaným hermelínem ráno připravenou kávu, kterou podobným, jako jste vy, čepuje do kelímku s ledem...
Metody přípravy ledové kávy
Na obranu chudáků brigádníků přetížených letním provozem kaváren a cukráren je nutno říct, že to mají se studenými kávami těžké. V této oblasti kávových nápojů neexistuje žádná oficiální terminologie ani receptury, čili to nejlepší, co můžete udělat jako prevenci vlastního zklamání, je, že si v rámci objednávky co nejlépe vyjasnit vaši představu a jejich možnosti. Pod ledovou kávou si lidé nejčastěji představují ledové latté nebo cappuccino, objednat si ovšem můžete i takzvané espresso na ledu (i doubleshot). Již zmíněné frappé se připravuje v shakeru z kávy, vody, ledu a cukru, případně mléka. Výsledkem je krémový nápoj s bohatou pěnou. Pokud jste labužníci, pohlídejte si, z jaké kávy vám frappé personál připraví. Nejčastěji používaná instantní káva je totiž povětšinou nevalné kvality, espresso bude lepší. Hitem posledních let je cold brew/drip, což je káva, která se připravuje různými filtračními způsoby za studena. Pokud v kavárně, kde se nacházíte, pod pojmem ledová káva rozumí kávu se zmrzlinou (affogato), pak by vás na to měli upozornit rychlou doplňující otázkou.
Recepty na ledovou kávu
Receptů na ledovou kávu je plný internet, ale pokud doma chystáte letní párty a chcete své hosty překvapit, nebojte se odklonit od tradice a použijte některé originální ingredience. Patří k nim různé sirupy: levandulový, javorový, zázvorový, mátový. Nebo koření: kardamom, skořice, černý pepř. Nebo různé druhy vody: kokosová, růžová. Pro inspiraci se můžete podívat za hranice našeho státu či kontinentu. Například ve Vietnamu servírují egg coffee se směsí žloutků a kondenzovaného mléka, v severských zemích si pochutnávají na takzvaném Kaffeost s tvarohem a v Indonésii kombinují ledovou kávu s avokádem v nápoji Es Alpukat.
Nicméně existují situace, kdy byste se měli konzumace ledové kávy zdržet nebo ji dávkovat s určitou opatrností. Takovými situacemi jsou chřipka a nachlazení, čas před spaním nebo i případná medikace, která má v příbalovém letáku uvedeno varování konzumace kofeinu. A ještě na jedno si dejte pozor: přílišná konzumace ledové kávy bez dostatečného množství vody může přispět k dehydrataci. Led je sice voda, ale ten to nezachrání.